ZASADY OGÓLNE - PIERWSZA POMOC
KAŻDY pełnoletni obywatel ma OBOWIĄZEK udzielać pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Tylko bezpośrednie, zagrożenie jego bezpieczeństwa zwalnia go z tego obowiązku. (udzielając pomocy pamiętaj o własnym bezpieczeństwie).
Gdy przytomnym osobom poszkodowanym nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, nigdy nie wyciągaj ich z pojazdu i nie przenoś – udzielaj pomocy tam gdzie ich zastałeś.
Drogi oddechowe udrażnia się poprzez odchylenie głowy w tył (rękoczyn czoło żuchwa) i wysunięcie żuchwy w przód.
Oceniaj brak reakcji - kaszlu, oddechu i ruchu świadczą o zatrzymaniu krążenia.
Pozycję poszkodowanego zmieniaj tylko wtedy gdy wystąpił brak reakcji lub grozi mu inne zagrożenie zewnętrzne.
U osób potrąconych leżących na plecach stabilizuj głowę między kolanami w klęku, nie układaj ich w pozycji bocznej ustalonej.
WEZWANIE POMOCY
Tel. 999 LUB 112
ZASADY INFORMOWANIA
- Wskazać miejsce zdarzenia,
- Podać liczbę poszkodowanych,
- Opisać obrażenia,
- Odpowiadać na pytania,
- nie rozłączać się i udzielać pomocy.
OPIEKA
Poszkodowany przytomny i poruszający się o własnych siłach powinni siedzieć bądź leżeć w bezpiecznym miejscu nie wykonując gwałtownych ruchów głową.
Do przyjazdu lekarza powinni być zabezpieczani przed utratą ciepła.
Powinno się z nimi rozmawiać i uspokajać.
URAZY i KRWOTOKI
Jakikolwiek krwotok tamuje się w miejscu wycieku krwi, (używać należy lateksowych rękawiczek), najczystszym opatrunkiem, jaki mamy pod ręką. Jeśli w urazie powstał otwór należy zapchać go opatrunkiem, jeśli krwawienie nie ustaje zakładamy następny opatrunek.
Nigdy nie używamy waty do tamowania krwotoków i opatrywania ran.
Szczelnie nie należy natomiast tamować krwotoków głowy, płyn i krew powinny sączyć się na zewnątrz.
Krwotoku z nosa nie tamuje się odchylając głowę, powinna ona zwisać swobodnie w przód, na karku można umieścić chłodny kompres – należy uczyć szczególnie dzieci wydmuchiwać nos przy tego typu krwotokach.
ZŁAMANIA
Złamań kończyn nie usztywnia się i w miarę możliwości nie należy nimi poruszać. Kończyna ma zostać pozostawiona w pozycji neutralnej do przyjazdu wyspecjalizowanych służb. Należy ustabilizować sąsiadujące ze złamanym miejsce stawy lub kości - zgodnie z zasadą Potta.
OPARZENIA
Oparzenia należy tylko i wyłącznie schładzać bieżącą wodą. Jeśli oparzenie powstało od środka żrącego należy zdjąć odzież, jeśli od temperatury, pozostawia się ją na poparzonej powierzchni ciała.
PIERWSZA POMOC - BASIC LIFE SUPPORT
Resuscytacja krążeniowo oddechowa:
- 30 UCISKÓW DOLNEJ CZĘŚCI KLATKI PIERSIOWEJ w tempie 100/min. i głębokości 4 - 5 cm. i DWA WDECHY RATOWNICZE.
- U dzieci "odwraca się" resuscytację - zaczynamy od 2 oddechów a następnie uciskania klatki piersiowej.
Po czterech minutach od ustania krążenia rozpoczyna się śmierć mózgu, po kolejnych dziesięciu następuje śmierć centralnego układu nerwowego. Jeśli w tym czasie nie udzielimy pierwszej pomocy – nie damy szans na przeżycie. Należy pamiętać również, że nie poziom udzielonej pomocy, ale czas rozpoczęcia działań decyduje o życiu lub śmierci.
Opracowanie / Marek Mróz - Główny specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
Niniejszy wpis nie jest sponsorowany. Poniżej zamieszczamy ciekawe linki afiliacyjne do najlepszych książek i poradników w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dokonując z nich zakupu, wesprzesz rozwój poradnika. Dziękujemy.
- Pierwsza Pomoc - kupisz tutaj,
- Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy - kupisz tutaj,
- Obowiązki pracodawcy w zakresie Bhp - kupisz tutaj.